YAZAR
Sadettin Kaplan
DOSYA BOYUTU
6,55 MB
YAYIN TARIHI
2014
DIL
Türkçe
ISBN
9786055094232

Bir Gazi Osman Paşa kitabı indirmek ister misin? Doğru yoldasın! Gazi Osman Paşa kitabını web sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bulabilirsiniz. Bu kitap Sadettin Kaplan tarafından yazılmıştır.


"Düşman birlikleri top menziline girer girmez;'Bismillah! Ateeeeşşşş!..'emrini verdi.Uzun menzilli Krupp bataryaları aynı anda gök gibi gürlediler. Bu öylesine bir salvoydu ki; sanki on iki top değil de, küffar zulmüne karşı binlerce toptan gürleyen ilahî bir gazaptı...Gökler çatırdıyor, yerler sarsılıyordu...Bu top sesleri, milletin belleğinde bu güne kadar unutulmadan gelen o meşhur 'Plevne Marşı'ndaki akıl almaz mısranın doğuşuydu sanki:'Osman Paşa'nın kolundan beş bin top birden patladı!...'Oysa, patlayan topu topu on iki toptu...Ama patlayan bu on iki top; rahat ve kendi gücünden emin olarak Plevne üzerine yürüyen şımarık düşman ordusunun ödünü patlatmaya yetmişti..."Plevne ve Gazi Osman Paşa... Bu efsane savunmayı yaptıran ruhu bu eserde bulacak, hüzün ve ibretle okuyacaksınız...(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 192Baskı Yılı: 2014Dili: TürkçeYayınevi: Çelik Yayınevi 


Gazi Osman Paşa kimdir ve ne yapmıştır? Gazi Osman Paşa; (d. 1833, Tokat - ö. 5 Nisan 1900, İstanbul), Plevne Savunması'yla ün kazanmış Osmanlı komutandır.